HIKMICRO M60 handheld camera is specially designed for temperature measurement. It’s equipped with a 640 x 480 resolution thermal detector. It helps the staff to quickly find the high-temperature targets in the environment. Meanwhile, it provides assistance with decisions and ensures safety. The device is mainly applied to various industries, such as Building, HVAC, auto industry, etc.
- Key Features
| l High sensitivity thermal module with 640 x 480 resolution |
| l SuperIR up to 1280 x 960 (1,228,800 pixels) |
| l Supports multiple palettes |
| l High quality optical module with 8 MP resolution |
| l Bi-spectrum image fusion, picture-in-picture preview |
| l Wide temperature measurement range: -20 – 650° C |
| l High temperature measurement accuracy: Max (±2°C/3.6°F, ±2%), for the ambient temp. 15°C to 35°C (59°F to 95°F) and object temp. above 0°C (32°F) |
| l 640 x 480 resolution 3.5“ LCD touch display |
| l Long-distance laser light supplement for thermography targets |
| l LED light supplement makes the device a torch in required scenarios |
| l 1.0x to 8.0x continuous digital zoom |
| l Supports remote album access, download and quick report with APP |
| Specification | |
| Infrared Image | |
| IR Resolution | 640 x 480 (307,200 pixels) |
| SuperIR | 1280 x 960 (1,228,800 pixels) |
| NETD | < 35 mK (@ 25 °C, F#=1.0) |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Detector Pitch | 17 μm |
| Spectral Range | 7.5 to 14 μm |
| Focal Length | 15 mm |
| F-number | F1.0 |
| Field of View (FOV) | 41.9° × 33.3° |
| Spatial Resolution (IFOV) | 1.13 mrad |
| Min. Focus Distance | 0.3 m (0.98 ft) |
| Focus Mode | Manual Focus |
| Image Display | |
| Visual Camera | 3264 × 2448 (8 MP) |
| Display | 640 × 480 Resolution, 3.5″ LCD Touch Screen |
| Screen Brightness | Manual |
| Digital Zoom | 1.0x to 8.0x continuous |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Rainbow, Ironbow, Red Hot, Fusion, Rain, Blue Red, Condensation Alarm |
| Focus Mode Palette | Above/Below/Interval |
| Color Alarm | Above/Below/Interval/Insulation |
| Image Modes | Thermal/Visual/Fusion/PIP/Blending |
| Measurement and Analysis | |
| Object Temperature Range | Range -20°C to 150°C(-4°F to 302°F) Range 0°C to 650°C(32°F to 1202°F) |
| Accuracy | Max (±2°C/3.6°F, ±2%), for the ambient temp. 15°C to 35°C (59°F to 95°F) and object temp. above 0°C (32°F) |
| Measurement Tools | Center Spot, Hot Spot, Cold Spot User-definable: 10 spots, 1 line, 5 rectangles, and 5 circles |
| Level and Span Mode | Auto/Manual/1-Tap Touch-screen |
| SuperScene+ | Electrical Panel, PCB Inspection |
| Data Storage and Communication | |
| Image Storage Capacity | Approx. 69,000 Images (8MP) |
| Annotations | Voice note: max. 60 seconds; Text note: max. 200 characters; QR Code note; Picture note;Tag note; Sketch; |
| Video Storage Capacity | MP4 video max.420 h; Radiometric video max.19 h |
| Video File Format | MP4 video and radiometric video |
| Radiometric Infrared-Video Streaming (Compressed) | Over UVC, Wi-Fi |
| Extendable Memory Card | Extendable 64 GB Micro SD Card |
| General | |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n (2.4 GHz and 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB Interface | USB Type-C |
| LED Light | Yes |
| Laser | Yes, Class II, Wavelength: 650 nm; Power: < 1 mW |
| Battery Type | Interchangeable and rechargeable Li-ion battery |
| Battery Operating Time | Approx. 4 hours |
| Battery Charging Time | Approx. 4 hours fully charged |
| Power Saving Mode | Yes |
| Protection Level | IP54 |
| Drop Test Height | 2 m (6.56 ft) |
| Safety | IEC 61010-1 |
| EMC | EN55032, EN61326-1, EN61000-3-2,EN61000-3-3,EN IEC 61000-6-2, EN IEC 61000-6-3 |
| Vibration | 2.5 g IEC 60068-2-6 |
| Shock | 25 g, IEC 60068-2-27 |
| Working Temperature Range | -20°C to 50°C ( -4°F to 122°F) |
| Relative Humidity | < 95% non-condensing |
| Storage Temperature Range | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Weight | Approx. 686g (1.51 lb) |
| Dimension | 244 × 100 × 104 mm (9.6 × 3.9 × 4.1 in) |
| Tripod Mounting | UNC ¼”-20 |
| Warranty | 3 years for the full product, 10 years for the detector, and 2 years for the battery. |








Отзиви
Все още няма отзиви.