The HIKMICRO G41 high-performance handheld thermal camera is ideal for industrial, predictive, oil and gas, and utility maintenance inspections.
HIKMICRO G41 has a high sensitivity (NETD < 35 mK) and high resolution (480 x 360) HIKMICRO VOx detector, and the temperature calibration is up to 650°C. Advanced features help thermal imaging professionals to easily survey equipment and find signs of malfunction, such as GPS and compass annotations, continuous digital zoom, and 1-Tap level and span.
Connect HIKMICRO Viewer App or HIKMICRO Analyzer software to transfer, analyze, and share pictures, and generate reports for free.
- Features
| l Thermal resolution: 480 x 360 (172,800 pixels),NETD : <35 mK (@ 30 °C, F#=1.0) | |
| l Temperature measurement range : -20 °C to 650 °C (-4 °F to 1202 °F) | |
| l 1.x to 8.x continuous digital zoom | |
| l Manual, automatic, and 1-Tap Level and Span | |
| l GPS & compass annotation functions | |
| l Long-distance laser light supplement for thermography targets | |
| l LED light supplement provides light in dark scenarios |
| n Specification | |
| Infrared Image | |
| IR Resolution | 480 x 360 (172,800 pixels) |
| SuperIR | 960 x 720 (691,200 pixels) |
| NETD | <35 mK (@ 30 °C, F#=1.0) |
| Image Frequency | 50 Hz |
| Detector Pitch | 17 μm |
| Spectral Range | 7.5 to 14 μm |
| Focal Length | 25 mm For other optional lenses, see the respective spec sheets. |
| F-number | F 1.0 |
| Field of View (FOV) | 18.7° × 14° For other optional lenses, see the respective spec sheets. |
| Spatial Resolution (IFOV) | 0.68 mrad For other optional lenses, see the respective spec sheets. |
| Min. Focus Distance | 0.25 m (0.82 ft) For other optional lenses, see the respective spec sheets. |
| Focus Mode | Laser Assisted AF/Continuous AF/AF/Manual Focus/Touch AF |
| Focus Speed | Approx. 2 second |
| Image Display | |
| Visual Camera | 3264 × 2448 (8 MP) |
| Display | 800 × 480 Resolution, 4.3″ LCD Touch Screen |
| Screen Brightness | Manual/Auto |
| Digital Zoom | 1.x to 8.x continuous |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Rainbow, Ironbow, Red Hot, Fusion, Rain, Blue Red |
| Focus Mode Palette | Above/Below/Interval |
| Color Alarm | Above/Below/Interval/Insulation/Condensation |
| Image Modes | Infrared/Visual/Fusion/PIP/Blending |
| Measurement and Analysis | |
| Object Temperature Range | Range -20℃ to 150℃ (-4 °F to 302°F) Range 0℃ to 650℃ (32°F to 1202°F) |
| Accuracy | Range -20 to 150°C (-4 to 302°F): -20 to 0℃ (-4 to 32°F):±2℃ (±3.6°F) 0 to 100℃ (32 to 212°F):±1℃ (±1.8°F) 100 to 150°C (212 to 302°F):±1% Range 0 to 650°C (32 to 1202°F): 0 to 100℃ (32 to 212°F):±2℃ (±3.6°F) 100 to 650°C (212 to 302°F):±2% |
| Measurement Tools | Center Spot, Hot Spot, Cold Spot User-definable: Delta T, 10 spots, 1 line, 5 rectangles, and 5 circle |
| Level and Span Mode | Auto/Manual/1-Tap Touch-screen |
| Inspection Route | Yes |
| Data Storage and Communication | |
| Storage Media | Removable 64 GB Micro SD Card |
| Image Storage Capacity | Approx. 60,000 Images |
| Annotations | Voice note: max. 60 seconds; Text note: max. 200 characters |
| Video Storage Capacity | Approx. 54 hours |
| Video File Format | MP4 video and radiometric video |
| Image Format | Radiometric JPEG |
| Radiometric Infrared-Video Streaming (Compressed) | Over UVC, Wi-Fi |
| General | |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n (2.4 GHz and 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB Interface | USB Type-C |
| HDMI Interface | Yes |
| LED Light | Yes |
| Laser Pointer | Yes |
| Laser Distance Meter | Indoor distance: 50 m (164 ft); Outdoor distance: 10 m (33 ft). |
| Laser | Yes, Class II, Wavelength: 635 nm; Power: < 1 mW |
| GPS & Compass | Yes |
| Battery Type | Interchangeable and rechargeable Li-ion battery |
| Battery Operating Time | Approx. 4 hours |
| Battery Charging Time | Approx. 4 hours fully charged |
| Power Saving Mode | Yes |
| Protection Level | IP54, IEC 60529 |
| Drop Test Height | 2 m (6.56 ft), IEC 60068-2-31 |
| Safety | IEC 61010-1 |
| EMC | EN 301 489-1, EN 301 489-17, EN IEC 61000-6-2, EN IEC 61000-6-3, EN IEC 61326-1, EN IEC 61326-2-2 |
| Vibration | 2 g, IEC 60068-2-6 |
| Shock | 25 g, IEC 60068-2-27 |
| Storage Temperature Range | -20°C to 60°C ( -4°F to 140°F) |
| Working Temperature Range | -20°C to 50°C ( -4°F to 122°F) |
| Relative Humidity | <95% non-condensing |
| Weight | Approx. 1058 g (2.33 lb) |
| Dimension | 284.7 × 120.6 × 124.5 mm (11.21 × 4.75 × 4.9 in) |
| Tripod Mounting | UNC ¼”-20 |
| Warranty | 3 years for the full product, 10 years for the detector, and 2 years for the battery. |







Отзиви
Все още няма отзиви.